Med

se skládá z glukózy, fruktózy, sacharózy (jednoduché cukry, které lidské tělo dokáže rychle zpracovat a tudíž se rychle uvolňují do lidksé krve a dodají mu tak okamžitou energii), dále vyšších cukrů a vody.

Dále pak obsahuje různé minerály (např. vápník, fosfor, draslík, sodík, hořčík, železo, křemík, ...), aminokyseliny, vitamíny (A, B1, B2, B6, B12, C, D, E, K) pyl, mateří kašičku, éterické oleje, enzymy atd. Z tohoto výčtu je jasné, že med je vlastně koktejl životně důležitých látek.

Není tak divu, že je často nazýván elixírem zdraví a dlouhého žití.

A jak již bylo napsáno v mnoha článcích, včelí med nejen, že je vynikající a chutná potravina, ale dokáže léčit i všelijaké neduhy. Obsahuje totiž protizánětlivé látky, dále zlepšuje trávení, působí pozitivně na lidskou psychiku a má blahodárné účinky na srdce. Med se používá při léčbě nemocí, jako například nemoc srdce, žaludku, léčí střevní potíže, chřipková onemocnění (proto si lidé dávají med do čaje), dokonce léčí tuberkulozu plic a černý kašel.

 

Jak jistě víte, včely vyrábějí med z nektaru květin, který sbírají přeletováním z květu na květ.

Včely však nesbírají látky na výrobu medu pouze z květů, ale sbírají také medovici a jiné sladké šťávy obsažené v rostlinných útrobách stromů. Jícnem a hltanem pronikají tyto látky do váčku, který se nazývá medný, kde k nim včela přimíchá vlastní látky ze svého těla.

Na 1 kg medu musí jedna včela obletět přibližně milion květů. Ne nadarmo se tedy o někom říká, že pilný jako včelka.