Druhy medu
Dle původu tak nazýváme med květový (též nektarový), dále medovicový (lesní), smíšený - je směsí obou předchozích a pastovaný (krémový).
-
Květový (nektarový) med
pochází především z nektarů květů. Je lehce stravitelný, obsahuje větší množství pylu. Stáčí se převážně v jarním období. Významné zdroje nektarového medu jsou řepka, ovocné stromy, lípa, akát, maliník, slunečnice a další. Květové medy jsou většinou světlé barvy a jejich hlavním znakem je rychlejší krystalizace, vyjma medu akátového.
Medovicový (lesní) med
pochází z hmyzem přefiltrované mízy listnatých a jehličnatých stromů. V porovnání s medem květovým obsahuje větší množství fruktózy, minerálů, vitamínů a stopových prvků prospívajících lidskému organizmu, ale i baktericidních látek. Stačení tohoto medu začíná až v letních snůškách. Má lepší vůni a velmi lahodnou chuť, pro kterou jsou tyto medy oblíbené a ceněné. Medovicový med zůstává dlouho tekutý, krystalizuje velmi pomalu a je tmavé barvy, což způsobují rostlinná barviva obsažená v míze dřevin.
Smíšený med
je směsí mezi nektarovým a medovicovým medem. Včely létají na květy i pro medovici, vzniká především opylením malin, lípy a ostružin, ale také bylin a později kvetoucích květin. V důsledku toho je již v úlu vytvářena směs nektarového a medovicového medu. Med je tedy tmavší barvy, nežli květový a jeho krystalizace probíhá pomaleji.
Plástečkový med
Tento med je podáván ve formě, ve které byl převzat od včel, není tedy nijak zpracován od včelaře a je konzumován i se včelím plástem, který se ovšem pouze rozžvýká a vyplivne.
Pastovaný med
je přírodní, zpravidla květový, případně smíšený med, speciálně upravený do pastové konzistence řízenou krystalizací. Pastový med je zpracován pouze mechanicky, bez zahřívání a jakýchkoliv přísad. Zachovává si všechny cenné látky a je stejně hodnotný jako „tekutý“ med. Má světle bělavou až nažloutlou barvu a výbornou chuť.